Budżety w sporcie odgrywają istotną rolę w osiąganiu wyników. Mówiąc wprost – im większy budżet, tym większe możliwości na zakup najlepszych talentów, zatrudnienie trenerów, bardziej wydajne treningi i korzystanie z odpowiedniej infrastruktury. W rezultacie, zespoły czy drużyny z większymi budżetami mają tendencję do osiągania lepszych wyników sportowych.
Kariera sportowa wymaga wielu godzin ciężkich treningów i doskonałych warunków do rozwoju umiejętności. Wysokiej jakości obiekty treningowe, trenerzy, sprzęt i technologia mogą zwiększyć efektywność treningów, co prowadzi do większego sukcesu w zawodach.
Rywalizacja drużyn lub pojedynczych zawodników których budżety na trening i szkolenie znacznie się różnią jest w sporcie codziennością. Prześledźmy to na kilku przykładach.
Polska Ekstraklasa piłkarska – najwyższa liga rozgrywek piłkarskich w naszym kraju, w lipcu 2023 roku zajmowała 22. miejsce w rankingu krajowym UEFA. Realny jest awans naszej Ekstraklasy do pierwszej dwudziestki najlepszych lig w Europie. Do rankingu UEFA wliczają się punkty zdobyte w Europejskich pucharach przez kluby z danego kraju w ciągu ostatnich pięciu sezonów. A jak nasza liga – obecnie 22 liga w Europie sportowo – wygląda pod kątem wysokości budżetów poszczególnych klubów ? Najwyższe budżety klubów polskiej Ekstraklasy w sezonie 2023/2024 posiadają: Legia Warszawa (140 mln złotych), Lech Poznań (120 milionów złotych), Pogoń Szczecin (73 mln), Raków Częstochowa (70 mln). Najniższe: Ruch Chorzów (13 mln), Warta Poznań (12 milionów złotych), Puszcza Niepołomice (11 mln złotych). Jak więc widzimy różnica w budżecie podczas meczu Legii z Puszczą jest olbrzymia, prawie trzynastokrotna. W bardzo znaczący sposób oddziaływuje to na większe możliwości w szkoleniu, treningach i infrastrukturze, które przyczyniają się do poprawy wyników. Kariera sportowa wymaga wielu godzin ciężkich treningów i doskonałych warunków do rozwoju umiejętności.
Warto zauważyć na opisanych przykładach, że budżet nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wyniki sportowe. Niekiedy zespoły z mniejszymi budżetami potrafią osiągać sukces, wykorzystując innowacyjne strategie, skuteczną taktykę i silny duch zespołu. Wykorzystywanie przez kluby innowacyjnego sprzętu i technologii może zwiększyć efektywność treningów, co prowadzi do większego sukcesu w rozgrywkach.
Jednym z takich udogodnień technologicznych jest polski system nadzoru treningu 4motion. System ten służy do monitorowania ruchów ciała i wykorzystywać go można w sporcie oraz rehabilitacji.
Do użytku profesjonalnego dedykowany jest 4Motion Wirtualny Klub Ćwiczeń PRO. Dzięki jego wykorzystaniu możemy stosunkowo niskim nakładem kosztowym zwiększyć efektywność treningu. Jest to bardzo ważny aspekt dla każdego klubu sportowego, a szczególnie takich z niższym budżetem. Działanie systemu opiera się na monitorowaniu ruchów ludzkiego ciała, dzięki czemu możemy podążać za ruchem wzorcowym. Przyczynia się to nie tylko do odpowiedniego rozwoju mięśni ale także ruchów które są skuteczne przy danych zagrywkach w każdej dyscyplinie sportu. Wpływają one na szybkość zawodnika, odpowiedni balans ciała. Nadzór nad ruchem wzorcowym może być dedykowany dla konkretnej dyscypliny. W piłce nożnej przykładami takich ruchów mogą być odpowiednie składanie się do strzału podczas wykonywania rzutów karnych czy wolnych. System z bardzo dużą dokładnością mierzy położenie ludzkiego ciała. Efektywność kosztowa polega na tym że jeden trener może skutecznie nadzorować większą grupę zawodników. Opaski na ciele zawodnika mierzą położenie ciała i ruchy a obraz ten przenoszony jest do trenera na tablet, komputer lub smartfona. Dzięki takiemu działaniu ruchy podczas treningu mogą być na bieżąco korygowane, tak aby uzyskać jak najbardziej zbliżony do wzorca.
O systemach 4motion można uzyskać więcej informacji na stronie www.4motion-system.pl.