Jak korzystać z suplementów dla sportowców?

Tak jak w przypadku diety i ćwiczeń zwykle warto postawić na te najprostsze i najpowszechniejsze rozwiązania, zamiast wymyślać z jakimiś dziwnymi jadłospisami i stosować niepotrzebne ograniczenia, tak i w przypadku suplementacji zazwyczaj najlepszym wyborem okazują się te substancje, które ludziom są znane od lat i od lat są przez nich stosowane. Moda nie zawsze jest tym, za czym warto podążać.

O suplementach dla sportowców

Klasyczne suplementy dla sportowców są produktami wielokrotnie przebadanymi i przetestowanymi w najróżniejszych warunkach, które zwykle można stosować bez obaw o własne zdrowie, w przeciwieństwie do nowych wymysłów sprowadzanych zza granicy. Nie bez powodu w rankingach skupiających w sobie najlepsze preparaty dla osób ćwiczących przeważnie pojawiają się te same związki – kreatyna (więcej o kreatynie tutaj: https://www.osobistytrener.pl/kreatyna-czy-warto-z-niej-skorzystac/), kofeina, odżywki proteinowe, magnez czy też BCAA. Listę można jeszcze uzupełnić gai nerami przydającymi się przy budowaniu masy i problemach z uzupełnianiem kalorii oraz różnego rodzaju batonikami i innymi tzw. „fit przekąskami”. Tak naprawdę to wszystko, czego może potrzebować osoba ćwicząca. A w wielu przypadkach nawet te sprawdzone rzeczy okazują się zbędne, jeżeli nie trenuje się wyczynowo, nie chce się startować w żadnych zawodach, a na dodatek dba się o jakość swojej diety.

Zastosowanie suplementów w praktyce

W przypadku gdy mimo wszystko podejmie się decyzję o zastosowaniu jakiegoś konkretnego suplementu, warto upewnić się w tym, że suplement ten będzie pochodzić ze sprawdzonego i dobrego źródła i że będzie on produktem certyfikowanym. Rynek suplementów jest niestety traktowany mocno po macoszemu, przynajmniej w Polsce. Rzadko kiedy dochodzi do weryfikacji składu suplementów i sprawdzenia, czy takie dawki związków, jakie wykazano na ich upakowaniach i w ulotkach, zgadzają się z tym, co rzeczywiście w nich występuje. Wychodzi więc na to, że w wielu przypadkach producenci mogą wypuścić zwykłe biały cukier pod postacią jakiegoś magicznego preparatu, by następnie ściągać za niego niemałe pieniądze i nic sobie z tego nie robić. Równocześnie na rynku pojawiają się jednak wartościowe suplementy i odżywki dla sportowców. Przeważnie są to produkty tych większych i bardziej znanych marek, które naprawdę dbają o to, co produkują i często przeprowadzają różne badania nad swoimi produktami na własną rękę, by potem prezentować ich wyniki np. w Internecie.