Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Napoje izotoniczne pojawiły się na rynku kilkadziesiąt lat temu. Od tego czasu stale zyskują na popularności zarówno wśród sportowców, jak i osób nie uprawiających sportu. Choć początkowo były to napoje dla sportowców, nierzadko można je spotkać na tarasie, w domu czy na spacerze. Z drugiej strony, wiele osób włączyło je jako część swojej rutyny treningowej i w celu uzupełnienia płynów, zastępując wodę. Wielu lekarzy zaleca je nawet, gdy cierpimy na wirus żołądkowy. Ale pytanie brzmi: czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Co to są napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne to rodzaj napojów zawierających wodę, minerały i węglowodany, których celem jest uzupełnienie wody i elektrolitów utraconych przez pot podczas długotrwałego wysiłku sportowego. Należy trzymać się tej koncepcji (przedłużonej), ponieważ są one zaprojektowane w tym celu.
Roztwór izotoniczny to taki, w którym stężenie solutu na zewnątrz i wewnątrz komórki jest dokładnie takie samo. Właśnie tego typu napoje mają poziom minerałów i cukrów zbliżony do tego, który znajduje się w naszej krwi. Oznacza to, że po dostaniu się do jelita, mogą być szybko wchłonięte, skutecznie nas nawadniając.

Czy należy pić izotoniczne po wysiłku fizycznym?

Kiedy ćwiczymy, zwłaszcza z określoną intensywnością, zaczynamy tracić płyny i minerały poprzez pocenie się. W zależności od tego, jak bardzo się spociliśmy — czy to w wyniku aktywności fizycznej, czy też nie — możemy potrzebować, uzupełnić wodę i minerały, ponieważ odgrywają one istotną rolę w naszym organizmie. Taka jest idea spożywania napojów izotonicznych: uzupełnić sole i płyny, które zostały utracone po ćwiczeniach.
Jeśli jednak zatrzymamy się, aby przeanalizować skład odżywczy tych napojów, zdamy sobie sprawę, że napoje izotoniczne to po prostu słodzone napoje bezalkoholowe z większą ilością minerałów. Innymi słowy, nawadniają nas i uzupełniają nasze minerały, ale dostarczają nam również pustych kalorii i niezdrowych cukrów, które nie są ani przydatne, ani potrzebne.
Z drugiej strony, musimy pamiętać, że nie każdy rodzaj ćwiczeń wiąże się ze sporą utratą minerałów. Stężenie minerałów obecnych w głównych napojach izotonicznych dostępnych na rynku ma służyć jako uzupełnienie energii po intensywnym lub długotrwałym wysiłku fizycznym. To znaczy po wysiłku sportowca na najwyższym poziomie lub bardzo ciężkim teście, a nie po umiarkowanych lub rekreacyjnych ćwiczeniach, które często wykonujemy na siłowni. W tym przypadku składniki odżywcze dostarczane przez napoje izotoniczne są nie tylko zbędne, ale ich regularne spożywanie może prowadzić do uszkodzeń organizmu i problemów zdrowotnych, takich jak problemy z nerkami, zmiany ciśnienia krwi, obrzęki lub zaburzenia rytmu serca.
Nie oznacza to, że nawodnienie nie jest ważne lub że po wysiłku fizycznym powinniśmy po prostu normalnie funkcjonować. Oczywiście ważne jest, aby uzupełnić wodę i minerały utracone podczas ćwiczeń, ale musimy jasno powiedzieć, że napoje izotoniczne nie są zdrową opcją i że w większości przypadków dobra dieta i dobre nawodnienie oparte na wodzie wystarczą, aby pokryć płyny, minerały i energię utracone podczas ćwiczeń.

Zależy od sytuacji.

Biorąc pod uwagę wszystko, co do tej pory wyjaśniliśmy, możesz już pewnie domyślać się odpowiedzi. Jeśli wykonujesz czynności o wysokiej intensywności, które sprawiają, że dużo się pocisz, napoje izotoniczne mogą być dobrym rozwiązaniem w celu uzupełnienia soli i wody. Nie powinny one jednak stanowić głównego źródła nawodnienia — taką rolę zawsze powinna pełnić woda. W rzeczywistości, jeśli zatrzymamy się, aby przeanalizować ich spożycie, w większości przypadków stosowanie napojów izotonicznych jest całkowicie niewystarczające i nieuzasadnione, nic, czego kilka łyków wody i właściwa dieta nie rozwiązałyby same z siebie, a jeśli spożywamy ten rodzaj napoju poza areną sportową lub podczas ćwiczeń bardziej rekreacyjnych, jego wpływ na nasz organizm będzie taki jak napoju bezalkoholowego, nawet gorzej. Oprócz dużej ilości cukrów, będzie nadmiar innych składników odżywczych, takich jak sód.
Krótko mówiąc, odpowiedź na pytanie czy napoje izotoniczne są dobre jest taka, że są one dobre w bardzo specyficznych sytuacjach, podczas gdy w innych sytuacjach są tak samo złe jak słodzone napoje bezalkoholowe.

Napoje izotoniczne na biegunkę?

Nierzadko słyszy się, że lekarze zalecają spożywanie napojów izotonicznych w trakcie zapalenia żołądka i jelit lub innych chorób, które mogą powodować wymioty lub biegunkę. Celem tego zalecenia jest uzupełnienie utraconych soli i płynów, starając się uniknąć procesów odwodnienia. W takich przypadkach niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia, a sama woda może nie wystarczyć, ponieważ do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy innych składników odżywczych.
Wyjaśnimy, dlaczego napoje izotoniczne nie są dobre na biegunkę.
1. Mają one bardzo wysoką zawartość cukru, co może prowadzić do nasilenia objawów biegunki.
2. Mają one za zadanie uzupełniać pot i minerał, który najbardziej tracimy przy biegunce, czyli sód. Jednak przy biegunce tracimy przede wszystkim potas, a spożycie sodu może jeszcze bardziej zaburzyć jego równowagę i pogorszyć objawy.
Ze względu na wysokie stężenie rozpuszczalników, jelito może wciągnąć wodę, aby pomóc je rozpuścić, powodując efekt odwrotny do zamierzonego i utratę wszystkich tych składników odżywczych.

Zdrowe alternatywy dla napojów izotonicznych.

Co powinniśmy pić, aby nawodnić się i uzupełnić sole podczas ćwiczeń lub pocenia się? Oto kilka zdrowych alternatyw dla napojów izotonicznych, które warto rozważyć.

1. Woda kokosowa.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to woda pozyskiwana z orzecha kokosowego. Woda kokosowa nie powinna być mylona z mlekiem kokosowym, które jest zwykle używane do gotowania i jest wytwarzane z miąższu kokosa. Woda kokosowa jest napojem, który zawiera 94% wody, witaminy, minerały i odrobinę cukru. Oprócz dużej ilości wody, która pomoże nam się nawodnić, napój ten zawiera dużo elektrolitów. W rzeczywistości, jeśli spojrzymy na wartość odżywczą wody kokosowej, zdamy sobie sprawę, że jest ona znacznie lepsza niż jakikolwiek napój izotoniczny, który możemy znaleźć w supermarkecie. Oto jej zalety.
Źródło witamin, zwłaszcza z grupy B oraz minerałów takich jak selen, cynk, mangan i siarka.
Zawiera aminokwasy, enzymy, kwasy organiczne, antyoksydanty i fitoskładniki.
Zawiera elektrolity i sole mineralne.
Bardzo mało kalorii i mało cukrów.
Zawiera błonnik, który spowalnia wchłanianie.
Woda kokosowa jest bardzo dobrym, zdrowym zamiennikiem napojów izotonicznych, szczególnie przy intensywnych aktywnościach, które sprawiają, że bardzo się pocimy.

Dieta wysokobiałkowa na odchudzanie

2. Woda wysoko mineralizowana.

Przy umiarkowanej aktywności i jeśli nie pocimy się zbytnio, najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia będzie zawsze woda. Jeśli jest to preferowana opcja, a dodatkowo zależy Ci na zrównoważeniu utraty soli mineralnych, powinieneś wziąć pod uwagę pochodzenie i skład wody. W tym przypadku należy sprawdzić, czy sucha pozostałość wynosi co najmniej 200 mg/l. Informacja ta znajduje się na etykietach butelek i odpowiada ilości soli mineralnych, które woda dostarcza. Jeśli wybierzemy wodę słabo zmineralizowaną, o mniejszej zawartości suchej pozostałości niż 200mg/l, możliwe jest, że jej spożycie spowoduje, że będziemy mieli więcej soli niż ona powinna nam dostarczyć. Jeśli chcesz, możesz również dodać elektrolity poprzez zmieszanie wody z sokiem z limonki lub cytryny.

One thought on “Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Dodaj komentarz