Dieta wysokobiałkowa na odchudzanie

Dieta wysokobiałkowa może być traktowana jako jeden ze sposób na odchudzanie. Ma ona zarówno swoje plusy jak i minusy. Spożywanie dużej ilości białka przyda się zwłaszcza kiedy regularnie ćwiczymy. Aktywność fizyczna połączona z dietą wysokobiałkową pozwoli nam w szybkim tempie schudnąć.

Dieta wysokobiałkowa na odchudzanie

Dzienne zapotrzebowanie na białko dla osoby dorosłej to około 1 g na każdy kilogram masy ciała. Wszystko zależy od rodzaju pracy jaką wykonujemy. Mowa tutaj jednak o osobach z przeciętną sylwetką. Jeśli zależy nam na szczupłej sylwetce z widocznymi mięśniami, to będziemy musieli regularnie ćwiczyć. Przez to nasze zapotrzebowanie na białko będzie dużo wyższe. W końcu mięśnie potrzebują białka do wzrostu. Dieta wysokobiałkowa powinna dostarczać nam 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. Spożycie dużej ilości białka może prowadzić do zakwaszenia organizmu. Jest to jedna z wad tej diety. Możemy jednak temu zapobiec chociażby pijąc mleko. Dodanie mleka do jajecznicy czy omletu skutecznie zmniejsza zakwaszenie organizmu. Warto także pić kakao, które dostarcza nam zdrowych tłuszczy.

Dieta wysokobiałkowa wymaga od nas obniżenia spożycia tłuszczów bądź węglowodanów. Tutaj wybór należy do nas, jednak lepiej jest spożywać mniej tłuszczu. Węglowodany są ważne, gdyż są podstawowym źródłem energii. Dodatkowo warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste dostarczają nam błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Tłuszcze też są ważne, jednak możemy spożywać ich mniej. Pozwoli nam to także szybciej schudnąć, gdyż węglowodany dostarczają nam 4 kcal w 1 g, a tłuszcze aż 9 kcal w tej samej ilości. Warto wybierać zdrowe tłuszcze, czyli tłuste ryby, orzechy, awokado i oleje roślinne. Produkty te dostarczają nam kwasy tłuszczowe omega 3. Mają one pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Dieta bogata w białko pozwala nam budować mięśnie także w czasie deficytu kalorycznego. Jest to tak zwana rekompozycja. Dotyczy to jednak tylko początkujących, a także osób wracających do treningów po dłuższej przerwie. Duża ilość białka w diecie pozytywnie wpływa na proces regeneracji. Dzięki temu możemy wykonywać regularne treningi bez obaw o spadek siły.

One thought on “Dieta wysokobiałkowa na odchudzanie

Dodaj komentarz