Jak sen wpływa na odchudzanie i przekłada się na efekty?

Sen a odchudzanie – wbrew pozorom te dwa elementy mają ze sobą wiele wspólnego. Szacuje się, że osoby, które śpią przynajmniej osiem godzin na dobę, mają znacznie mniejsze problemy z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała. Warto więc każdego dnia zapewnić sobie odpowiednią porcję odpoczynku. Bez właściwej regeneracji organizm i ciało nie będą mieć siły na to, by walczyć z nadprogramowymi kilogramami.

Zbyt krótki sen negatywnie wpływa na organizm

Osoby, które notorycznie zaniedbują swój sen i skracają go do pięciu czy czasem nawet czterech godzin, na ogół mają spore problemy z zaspokajaniem uczucia głodu. Dlaczego? Ponieważ w ich organizmach dochodzi do nadmiernej produkcji greliny oraz obniżenia się poziomu leptyny. Grelina jest hormonem głodu. Im więcej jej jest, tym trudniej jakkolwiek zaspokoić apetyt, nawet jeśli prowadzi się zdrowe odchudzanie i przyswaja się w teorii odpowiednią ilość kalorii. Z kolei leptyna działa odwrotnie, ponieważ przekazuje do mózgu informacje o sytości. Poziomy tych dwóch hormonów muszą zostać uregulowane, aby zdrowe odchudzanie stało się w końcu możliwe.

Brak snu? Spadek produktywności

To oczywiste, że w ciągu całego tygodnia zdarzą się takie dni, w trakcie których człowiek nie będzie mógł sobie pozwolić na przespanie pełnych ośmiu godzin, ale trzeba pilnować tego, by tych dni było jak najmniej. Niewyspanie obniża zresztą produktywność. Tylko pozornie człowiek zyskuje dzięki niemu więcej czasu, bo w rzeczywistości i tak go dobrze nie wykorzystuje. Osiem godzin snu to taka absolutna podstawa. Podsumowując należy powiedzieć, że odpoczynek jest w życiu bardzo ważny.