Wspomniana w tytule odmiana pokera bez wątpienia cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników hazardu i gier karcianych. Niewiele osób jednak wie, że Texas Hold’em na owej popularności zyskało właściwie stosunkowo niedawno. Historia tej odmiany sięga początków XX wieku. Początkowo ta odmiana pokera nazywała się po prostu Hold’em. Nie wiadomo zbyt wiele na temat dokładnych okoliczności powstania tej odmiany. Uznano natomiast, że miejscem narodzin gry jest Robson – niewielka miejscowość położona w Teksasie.
Jak doszło do rozpowszechnienia się Poker Texas Hold’em?
Gra dosyć szybko rozpowszechniła się w stanie Teksas, jednakże długo nie była znana poza granicami tego stanu. 1967 jest ważnym rokiem w historii gry, ponieważ jest to rok, w którym to Doyle Brunson, Amarillo Slim i Crandell Addington podjęli próbę spopularyzowania niedawno wymyślonej gry w samej stolicy światowego hazardu – Las Vegas. Popularyzowanie gry nie przychodziło na początku z łatwością, ponieważ nie odnaleziono właściwego miejsca, które byłoby odpowiednio urządzone i miało odpowiednio sprzyjający klimat do oddania się tej rozrywce.
Dopiero rozegranie pierwszych partii w The Dunes Casino, kasyna doskonale ulokowanego tuż przy sławnym Las Vegas Strip, stanowiło moment zwrotny dla popularyzacji gry. Otóż do tego miejsca przychodzi wytrawni hazardziści, będący skłonni grać o duże pieniądze. Nieznana dotąd odmiana pokera zyskiwała spore zainteresowanie wśród tamtejszych bywalców.
Las Vegas jako kolebka nowo powstałej gry
Mimo że to właśnie miasto grzechu można uznać za stolicę TH, historia tejże gry zahaczyła wcześniej o Reno, również znaną enklawę hazardu pośrodku pustyni w stanie Nevada. W 1969. niejaki Tom Moore, pochodzący z Teksasu właściciel The Holiday Hotel, postanowił zaprosić elitarną grupę pokerzystów do swojego hotelu we wspomnianym Reno, by zorganizować po raz drugi turniej Texas Gamblers Convention.
Warto przy okazji wymienić parę nazwisk z tej grupy: Doyle Brunson, Amarillo Slim Preston, Brian Roberts, Johnny Moss, Felton McCorquodale, Crandell Addington. Rok wcześniej zorganizował on otwarty event pod szyldem Gaming Fraternity Convention. Oba te eventy nie odbiły się jednak zbytnio szerokim echem, czego życzyliby sobie organizatorzy. Niemniej jednak całe wydarzenie i jego organizacja przypadły do gustu Benny’emu Binionowi, któremu Tom Moore sprzedał wszelkie prawa do tego turnieju. Benny Binion zakupiwszy prawa do Gambling Fraternity Convention, postanowił swojemu turniejowi nadać nazwę World Series of Poker. Turniej WSP po raz pierwszy odbył się w 1970 r. właśnie w Las Vegas. Było to historyczne wydarzenie, które ostatecznie stało się chlubą i poniekąd wizytówką tego miasta. Pierwszym zwycięzcą tego turnieju został Johhny Moss.
Książki i publikacje na temat Texas Hold’em
W następstwie sukcesu i rozgłosu wydarzenia rodzina Binion postanowiła obrać dalszą promocję gry za priorytet. Rok później rozgrywka w Texas Hold’em (tym razem w odsłonie no-limit) stanowiła główne wydarzenie zawodów. Mimo początkowej niewielkiej liczby uczestników (w 1972 r. było ich tylko 8) na przestrzeni lat liczba ta stale rosła, a obecnie uczestników World Series of Poker liczy się w tysiącach. Nowa odmiana pokera stawała się z biegiem czasu coraz bardziej popularna, niemniej jednak nie zyskiwała ona takie zainteresowania, jakiego życzyli sobie pierwotni gracze. W związku z tym Doyle Brunson, jeden z czołowych graczy pokera, postanowił wydać książkę poświęconą Texas Hold’em. Książka nosiła tytuł Super System, została wydana w 1978 r., opisywała ona różne strategie, jakie można zastosować w tej odmianie, i ostatecznie wpłynęła na zmianę postrzegania tej gry wśród społeczeństwa.
Druga pozycja książkowa pt. The Biggest Game in Town, tym razem autorstwa Alfreda Alvareza, opisywała m.in. turniej World Series of Poker z roku 1981. Autor skupiał się w tej książce na ukazaniu świata pokerowego z perspektywy graczy. Ta pozycja ostatecznie rozpowszechniła ideę tej gry i ogólnie przybliżyła temat szerszemu gronu.
Zalegalizowanie nowej odmiany pokera w Kalifornii
Warto odnotowania ciekawostką historyczną jest epizod zalegalizowania nowej odmiany w stanie Kalifornia. Pomimo coraz większego rozgłosu, jaki gra zyskiwała na początku lat 80., władze stanu patrzyły na nią nieprzychylnym okiem. Grę na początku zdelegalizowano, przez co zachodziła konieczność wszczęcia postępowania sądowego, mającego na celu zmianę status quo. Ostatecznie udało się szczęśliwie uchylić rozporządzenie stanu poprzez uznanie Texas Hold’em za grę strategiczną, a nie zaś stricte hazardową. Korzystne orzeczenie stanowiło następny kamień milowy dla promocji tej gry karcianej.
Dalsze dzieje
Rok 1998 był rokiem przełomowym z paru względów. W tym właśnie oto roku do kin trafił kultowy amerykański film Hazardziści (po ang. Rounders), którego fabuła skupiała się wokół świata pokerowego i graczy. Oprócz tego mniej więcej w tym czasie owa dyscyplina sportu wkroczyła do internetu. Parę lat później nastąpił rozkwit jej popularności za sprawą znaczących eventów.
O turniejach w Poker Texas Hold’em
Turnieje Hold’em zaczęto emitować w telewizji dosyć wcześnie, bo już w latach 70. ubiegłego wieku. Wiele lat później, bo dopiero w 1999 r., zastosowano rozwiązanie, które wręcz nadało nowy wymiar telewizyjnej pokerowej rozrywce. Otóż w tym czasie wykorzystano po raz pierwszy kamery stołowe. Był to wynalazek, dzięki któremu widzowie przed telewizorami mogli w końcu zobaczyć karty graczy, co czyniło oglądanie turniejów bardziej emocjonującym i przystępnym dla zasiadających przed odbiornikami. Patent wynalazcy Henry’ego Orensteina użyto pierwszy raz w Europie na Late Night Poker. Okazało się, że ten wynalazek wyniósł pokera na jeszcze wyższy poziom i przyczynił się do istnej rewolucji w świecie Texas Hold’em.
Rozwiązanie w postaci kamer stołowych przyjęło się również w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej podczas World Poker Tour w 2003 r., kiedy to widzowie również za oceanem doświadczyli oglądania zmagań zawodników pokerowych w sposób pełniejszy. Warto przy okazji wspomnieć o postaci Chrisa Moneymakera, księgowego z Tennessee, który w tymże 2003 r. został zwycięzcą turnieju World Series of Poker. Chris Moneymaker jest o tyle ważną postacią w historii rozgrywek pokerowych, ponieważ to on jako pierwszy zapewnił sobie miejsce w Main Evencie poprzez kwalifikację online. Fakt ten zachęcił całe rzesze domorosłych pokerzystów do sprawdzenia się w potyczkach online’owych, również przy okazji z nadzieją, że być może i im uda się dostać, jak Chrisowi Moneymakerowi, do tego prestiżowego turnieju i wygrać ogromne pieniądze.
Poker Texas Hold’em – najlepsza odmiana pokera?
Texas Hold’em z biegiem czasu stał się synonimem pokera, odsuwając przy tym w cień jego tradycyjną, pięciokartową odmianę. Przez wzgląd na oszałamiający sukces komercyjny raczej trudno jest nam wieszczyć, by w najbliższej przyszłości miał nastąpić zmierzch popularności owej gry.
Poker może być źródłem rozrywki i pozytywnych emocji. Uprawiając gry karciane, należy jednak mieć na względzie ryzyko uzależnienia, a przez to często popadnięcie w kłopoty finansowe. W związku z tym podczas grania koniecznym jest, by zachować należyty umiar.