pomoc przy wizualizacji

Wizualizacja w sporcie – jak ją wykonywać i czy jest skuteczna?

Jak pewnie wiesz, właściwe nastawienie ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wymarzonych wyników sportowych. I to niezależnie czy jest to sport amatorski czy zawodowy. Mówi się, że wizualizacja w sporcie zawodowym ma tak duże znaczenie, że bez odpowiedniego mentalu i psychiki nigdy nie wejdzie się na najwyższy poziom. Jak zatem wygląda wizualizacja w sporcie? Jak ją wykonywać? Czy tak naprawdę każdemu przyniesie odpowiednie rezultaty?

Kilka słów o wizualizacji

Jedną z najlepszych technik, które dotykają sfery psychicznej w sporcie jest wizualizacja. Wizualizacje są używane przez olimpijczyków, najlepszych ludzi biznesu i zwykłych ludzi, takich jak ty i ja, aby mentalnie przećwiczyć wynik, którego pragniemy. Ten rodzaj mentalnej próby jest niesamowicie potężny. Po prostu wyobrażając sobie wynik, którego głęboko i namiętnie pragniesz, możesz dosłownie urzeczywistnić te myśli. Sztuką, jak zawsze, jest zrobienie tego we właściwy sposób. Wizualizacja sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku sprawności fizycznej, ponieważ pożądany efekt jest tak łatwy do zobrazowania.

na zdjęciu Tiger Woods

Najwięksi sportowcy tego świata zaznaczają, że dopiero praca z psychologiem i poznanie najlepszych technik jak np. wizualizacja pozwoliły im osiągnąć niebywałe sukcesy sportowe. Zresztą wystarczy zobaczyć na najlepszych piłkarzy świata (np. Cristiano Ronaldo), zawodników sztuk walki (Conor McGregor), czy też nawet golfistów (Tiger Woods) – niezależnie od dziedziny sportowej, przygotowanie mentalne ma ogromny wpływ na rezultat końcowy.

Wizualizacja a odchudzanie – klucz do sukcesu?

Efekty wizualizacji można znakomicie zobrazować w kontekście osób, dla których ważne są odchudzanie i utrata tkanki tłuszczowej. Wielu trenerów twierdzi, że jest niezbędna do utrzymania idealnej wagi i pozostania bez zbędnego tłuszczu na zawsze. Musisz nauczyć się i ćwiczyć techniki, które pozwolą ci pozostać entuzjastycznym i skupionym.

Spróbuj – wyobraź sobie szczuplejszą, stonowaną wersję siebie. Czy to było takie trudne? OK, więc to nie jest takie proste. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy wykonać kilka kroków, które wymienimy poniżej.

Sugerujemy, aby poniższe wskazówki dotyczące wizualizacji przeczytać je co najmniej dwa razy przed wprowadzeniem ich w życie, ponieważ należy się zrelaksować i wykonać niezbędne kroki bez konieczności zatrzymywania się lub spoglądania wstecz na te notatki.

Jak wykonywać wizualizacje w sporcie?

Wizualizacja ma ogromne przełożenie na osiągane wyniki sportowe – amatorskie i zawodowe. Warto się o tym przekonać i spróbować tego ćwiczenia. To ćwiczenie nauczy Cię podstaw, jednocześnie pomoże osiągać wspaniałe rezultaty. Może wydawać się proste, ale nie lekceważ jego skuteczności. Poniżej krok po kroku opisujemy, jak powinna wyglądać wizualizacja w sporcie. Zrobimy to na przykładzie osoby, która pragnie zrzucić zbędny tłuszcz z organizmu.

 1. Usiądź wygodnie i pozwól swojemu oddechowi zwolnić, nie zmuszając go, biorąc długie, głębokie wdechy i zauważając, jak rozszerzają się żebra. Kiedy czujesz się spokojny i zrelaksowany, wyobraź sobie przed sobą duży ekran telewizyjny. Wyobraź sobie siebie na tym ekranie w jasnych, żywych kolorach.
 2. Ten obraz siebie jest taki, jaki jesteś teraz – powyżej Twojej idealnej wagi. Powoli wyobraź sobie, że zdejmujesz wierzchnie ubranie i stoisz w bieliźnie. Skoncentruj się na swojej nadwadze – kontynuuj, bądź odważny i naprawdę to zbadaj. Wpatruj się w swój wypukły brzuch. Przyjrzyj się uważnie swoim wypukłym biodrom i udam.
 3. Zwróć uwagę na swoje uczucia do siebie. Czym oni są? Przyjęcie? Niesmak?
 4. Teraz wyobraź sobie, że cały ekran przed tobą najpierw blaknie, aż opuści go cały kolor, a następnie kurczy się do rozmiarów znaczka pocztowego.
 5. Zacznij wyobrażać sobie kolejny ekran przesuwający się przed tym znaczkiem pocztowym, powiększający się i powiększający, aż osiągnie rozmiar starego.
 6. Spraw, aby ten nowy ekran był jeszcze bardziej żywy i kolorowy niż poprzedni.
 7. Wyobraź sobie siebie na tym ekranie, wciąż w bieliźnie, ale teraz w idealnej wadze.
 8. Jak się czujesz? Szczęśliwy? Dumny z siebie?
  Bez względu na to, jakie masz pozytywne uczucia, zintensyfikuj je. Właściwie poczuj je w swoim ciele. Uśmiech.
 9. Teraz zaciśnij jedną rękę w pięść, aby twoje ciało zachowało odciśniętą pamięć tych uczuć. Za każdym razem, gdy wahasz się w swoim programie ćwiczeń i odżywianiu, powtarzaj to samo uciskanie, a te pozytywne obrazy i uczucia powrócą, aby cię pobudzić.