Jak się ubrać na Nordic Walking

Jak się przygotować do aktywności?

Skoro planujemy zacząć uprawiać nordic walking, to pora odpowiednio się przygotować. Kijki są ważne, ale nie tylko o nich należy pamiętać. By czerpać maksimum przyjemności ze spacerów, należy odpowiednio się ubrać, najlepiej w 3 warstwy. Musimy to jednak zawsze dopasowywać do warunków atmosferycznych, osobistej regulacji temperatury.

Jak prezentują się te trzy warstwy:

Bielizna termoaktywna np. koszulka i spodnie – dba o termoregulację i uwalnia nadmiar wilgoci

Jest to warstwa, która najbardziej przylega do ciała. Musi dawać poczucie komfortu i nie powodować otarć. Niezbyt nadaje się tutaj bawełniany podkoszulek, który przesiąknie potem i na dłuższą metę stanie się nieprzyjemny i niezdrowy. Ta warstwa ma dawać swobodę ruchów i hamować wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.

Polar sportowy i spodnie dresowe – zapewniają ciepło

Ta warstwa nie styka się z ciałem, ale i tak powinna być miękka, wygodna i niekrępująca ruchów. Ta warstwa jest przeważnie konieczna w zimowym okresie. Na jesień, lato i wiosnę możemy z niej zrezygnować i pozostać przy pozostałych dwóch.

Kurtka przeciwdeszczowa – chroni przed wiatrem, śniegiem i deszczem

Przydaje się zwłaszcza przy gorszych warunkach atmosferycznych, które skutecznie zniechęcają do aktywności na zewnątrz. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie. Nadają się tutaj kurtki, sofshelle i wiatrówki. Warto zastanowić się, co najlepiej będzie pasować nam. Nie warto stawiać na puchowe, zimowe kurtki, w których będziemy się za bardzo grzali.

Dodatkowe niezbędne akcesoria

Należy zadbać także o inne partie ciała przed wychłodzeniem. Najważniejsza jest czepka, które powinna zostać wykonana z syntetycznych włókien, co pozwoli na mniejszą utratę ciepła i nie pozwoli na nadmierne pocenie się. Poza tym powinna dobrze chronić głowę, kark i szyję.

Ważne są także rękawiczki. Najlepiej wybrać sportowe, które chronią przed wiatrem, są komfortowe i zapewniają odpowiednią cyrkulację ciepła.

W trosce o zatoki można zadbać także o bandamki.

Co należy jeść po treningu?

Odpowiednie buty do nordic walkingu

Buty także są ważnym elementem naszego stroju. Odpowiednio dostosowane zadbają o nasze stopy i nie pozwolą na urazy. Niezbyt dobrym pomysłem jest wybieranie trampek czy kozaków, które nie chronią i nie amortyzują stopy ani nie dają komfortu ruchu. Najlepiej nadadzą się sportowe. Jednak ich rodzaj uzależniamy od nawierzchni:

Utwardzona – dobrze buty sportowe dopasowane do stopy
Nieutwardzona – obuwie outdoorowe, dodatkowo wzmocnione, nieprzemakalne.

W butach szczególnie ważna jest podeszwa. Musi posiadać głęboki bieżnik i być odpowiednio wyprofilowana. Dzięki temu spacer po nierównym podłożu będzie łatwiejszy i stopa będzie lepiej amortyzowana. Do tego ma być wytrzymała i mocna. Same buty powinny cechować się lekką konstrukcją, oddychająca cholewką.