Co należy jeść po treningu?

Co jeść po treningu, co jeść przed treningiem, czy dobrze jest jeść podczas treningu – to wszystko częste pytania wśród osób, które zaczynają regularnie uprawiać sport, a nawet wśród tych, którzy trenują od lat.
Niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, ujędrnić ciało czy nabrać mięśni, dieta jest niezbędna do osiągnięcia tych celów. Wiele osób próbuje ćwiczyć pomijając odpowiednią dietę, a to może prowadzić tylko do dwóch rezultatów: albo nie osiągają tego, co sobie założyli, albo osiągają to z dużo większym poświęceniem i czasem niż jest to konieczne.
Przede wszystkim należy powiedzieć, że nie ma magicznej recepty na to, jaka dieta jest konieczna po ćwiczeniach. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że nie będzie on taki sam w zależności od czasu, w którym ćwiczymy, rodzaju aktywności, jaką wykonujemy czy celu końcowego naszego treningu.

Co jeść po treningu, aby schudnąć?

Jeśli Twoim celem podczas ćwiczeń jest zrzucenie wagi i uzyskanie szczupłej sylwetki, odpowiedź jest prostsza. Najlepiej nie jeść nic ani przed, ani po treningu. W rzeczywistości jest to jeden z największych błędów popełnianych przez wielu początkujących w ciągu pierwszych kilku miesięcy treningu.
Jeśli ktoś, kto ma nadwagę, zaczyna uprawiać sport, aby schudnąć, celem powinno być wyczerpanie zapasów glikogenu i rozpoczęcie spalania tłuszczu. Dlatego picie napojów izotonicznych — zawierających cukier — lub innych kalorycznych produktów spożywczych po treningu obniża efektywność pracy wykonanej na siłowni.
To, że nie powinieneś jeść przed lub po treningu, nie oznacza, że nie powinieneś jeść w ogóle. W rzeczywistości, słabe spożycie jest kolejnym z głównych problemów często widziane podczas próby schudnąć. Należy stosować zbilansowaną dietę, pełnowartościową i dostosowaną do potrzeb każdej osoby.

Co jest po ćwiczeniach, aby wzmocnić lub ujędrnić mięśnie?

Dla tych, którzy chcą zdobyć masę mięśniową lub tonu, którzy nie chcą schudnąć, historia jest inna, ponieważ ich potrzeby żywieniowe są różne. W tym przypadku konieczne jest jedzenie po treningu, ale nie byle co. Powinniśmy zdecydować się na zestaw pokarmów, które pomogą nam uzupełnić siły i poprawić odbudowę rezerw glikogenu. Jest to szczególnie konieczne dla osób, które uprawiają sport częściej niż raz dziennie. W takich przypadkach należy spożywać węglowodany, ponieważ w pierwszej sesji wyczerpujemy zapasy naszego organizmu. Jednak nie wszystkie węglowodany są tak samo skuteczne, tak jak nie wszystkie pokarmy mają taki sam wpływ na Twój organizm.

Co jeść po siłowni?

1. Banan.

Banany są bardzo interesującą opcją dla tych, którzy chcą tonizować swoje mięśnie, ponieważ łączą w sobie różne rodzaje węglowodanów. Stosunek węglowodanów w bananach jest wyższy niż w innych owocach, dlatego są one doskonałym wyborem zarówno przed jak i po wysiłku fizycznym.

2. Jajko.

Po ćwiczeniach ważne jest nie tylko uzupełnienie spożytych węglowodanów, ale również spożycie białka. Jeśli chodzi o białko, nic nie pobije jajek. Jaja są super wszechstronnym produktem, o umiarkowanej kaloryczności, ekonomicznym i zawierającym białko o wysokiej wartości biologicznej.
Należy pamiętać, że białko jest niezbędne do budowy masy mięśniowej, którą tracimy z wiekiem. Dlatego spożycie białka jest tak ważne dla sportowców, którzy chcą budować mięśnie, ale także dla osób starszych i przede wszystkim kobiet. Białko jest niezbędne nie tylko po ćwiczeniach, ale powinno być zawarte w każdym posiłku.

3. Jogurt.

Jest to kolejny produkt z dużą ilością białka, ale oprócz tego dostarcza również probiotyków i wapnia. Najlepiej spożywać go z węglowodanami, na przykład z płatkami owsianymi. Jest to idealny sposób na regenerację po treningu. Jogurty dostarczają nam białka zwierzęcego, które nasz organizm przyswaja lepiej niż białko roślinne, co stanowi kolejny punkt do uwzględnienia w naszej diecie potreningowej.
Ale nie wszystkie jogurty są dobre, ani nie dostarczają nam tej samej ilości składników odżywczych. Zalecane są jogurty bez dodatku cukrów oraz jogurty pełnotłuste. Te słodzone mają bardzo dużą ilość cukru, czego powinniśmy unikać, a te odtłuszczone mogą nas nie nasycić i doprowadzić do przejedzenia. Najlepszą opcją jest zawsze ta w pełni naturalna.

4. Rośliny strączkowe.

Nasiona roślin strączkowych dostarczają nam zarówno węglowodanów, jak i białka, co czyni je bardzo pełnowartościowym pożywieniem po wysiłku fizycznym. Być może głównym problemem jest to, jak je jeść, ponieważ są one tradycyjnie częścią dań z łyżki i nie jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia ich jako przekąski. Prostym i bardzo skutecznym rozwiązaniem, które w ostatnich latach zyskuje na popularności, jest przyrządzanie ich w formie hummusu, czyli rodzaju puree. Dzięki temu możemy je spożywać w sposób wygodny, efektywny i smaczny. Bardzo skuteczne danie odżywcze, które jest również bardzo sycące i uchroni nas przed jedzeniem produktów rafinowanych.

5. Tuńczyk.

Tuńczyk to kolejna bogata w białko żywność, która jest idealna do jedzenia po treningu. Dodatkowo, jeśli połączymy go z ryżem, dodamy do naszego spożycia również węglowodany. Jedną rzeczą do zapamiętania jest to, że tuńczyk jest jedną z ryb, które mogą mieć wyższe poziomy rtęci, więc, jak każdy inny pokarm, nie jest wskazane, aby go nadużywać.

Jak się ubrać na Nordic Walking

Czy należy jeść przed treningiem?

Jeśli stosujemy zdrową i zbilansowaną dietę, z zalecanym dziennym spożyciem i kompletnym zestawem składników odżywczych, nie ma potrzeby przyjmowania niczego specjalnie przed treningiem. Przy 5 dziennych spożyciach, nigdy nie będzie długo po ostatnim posiłku, więc nasz organizm będzie w doskonałej kondycji do działania.
Nawet podczas porannych treningów, jeśli zjedliśmy pożywny i kompletny pod względem odżywczym obiad, możemy trenować z niewielką ilością lub z niczym w naszym organizmie. Oczywiście, zależy to od osoby. Niektórzy ludzie czują się lepiej jedząc coś przed treningiem, a niektórzy wolą tego nie robić, więc ostatecznie to Twoje odczucia powinny mieć pierwszeństwo przy podejmowaniu decyzji, czy zjeść coś przed treningiem, czy nie.