Najbardziej utytułowani sportowcy w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Zmagania sportowców w różnych dyscyplinach podczas zimowych igrzysk olimpijskich śledzą miliony osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że występujący podczas tej ważnej imprezy zawodnicy z różnych regionów globu, dają z siebie wszystko, aby móc przywieźć do swej ojczyzny medal zimowych igrzysk olimpijskich. Niektórzy sportowcy występowali podczas takich konkursów wielokrotnie, zdobywając sporo tytułów, a tym samym stając się najbardziej utytułowanymi zawodnikami w historii. Kto może pochwalić się największymi sukcesami w historii tych zawodów? Przedstawiamy najbardziej utytułowanych sportowców zimowych igrzysk olimpijskich.

Osiągnięcia reprezentantów Polski w zimowych igrzyskach olimpijskich

Warto najpierw przyjrzeć się największym osiągnięciom polskich zawodników w zimowych igrzyskach olimpijskich. Każdy miłośnik zimowych dyscyplin sportu z pewnością jest dumny z faktu, iż Polska jest jednym z 12 państw, które wzięły we wszystkich edycjach tej niezwykle istotnej imprezy, począwszy od 1924 roku. Jakie jednak medale składają się na dorobek polskich zawodników, którzy brali udział w tej prestiżowej imprezie? Jak donoszą specjaliści, którzy prowadzą rankinglegalnych, pierwszy medal zimowych igrzysk olimpijskich dla Polski zdobył w 1956 roku w kombinacji norweskiej Franciszek Gąsienica Groń.

Z kolei pierwszym polskim zimowym mistrzem olimpijskim został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w Sapporo w 1972 roku. Najlepszym rokiem pod względem medali na zimowych igrzyskach olimpijskich dla biało-czerwonych był 2010 rok w Vancouver, a także 2014 rok i impreza w Soczi. Wówczas nasi sportowcy zdobyli 6 medali, z czego aż 4 złote w Soczi.

Najbardziej utytułowani polscy sportowcy w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Wśród najbardziej utytułowanych polskich sportowców, którzy przywieźli medale z zimowych igrzysk olimpijskich, prym wiedzie zdecydowanie Justyna Kowalczyk. Przywiozła ona 5 medali w biegach narciarskich i pod względem ilości krążków jest rekordzistką. Jednak również skoczkowie narciarscy mogą pochwalić się sukcesami podczas zimowych igrzysk olimpijskich. Kamil Stoch i Adam Małysz posiadają w swoim dorobku po cztery medale. Kamil Stoch zdobył trzy złote medale i dzięki temu jest najlepszym polskim zimowym olimpijczykiem pod tym względem. Adam Małysz z kolei otrzymał trzy srebrne medale. Złoty medal igrzysk olimpijskich otrzymał także Zbigniew Bródka i Wojciech Fortuna.

Najbardziej utytułowani sportowcy zimowych igrzysk olimpijskich

Wśród najbardziej utytułowanych sportowców zimowych igrzyskach olimpijskich prym wiedzie Marit Bjoergen, która w latach 2002-2018 w biegach narciarskich zdobyła osiem złotych medali, cztery srebrne oraz trzy brązowe. Kolejne miejsce zajmuje Ole Einar Biorndalen, również z Norwegii, który w biathlonie otrzymał osiem złotych medali, cztery srebrne i jeden brązowy. Na trzecim miejscu plasuje się kolejny norweski sportowiec Bjoern Daehlie, który w biegach narciarskich zdobył 8 złotych i 4 srebrne medale. Kolejne miejsce zajmuje Ljubow Jegorowa, która w latach 1990-1994 zdobyła w biegach narciarskich 6 złotych i 3 srebrne medale. Na kolejnej pozycji za reprezentantką Rosji uplasował się Wiktor An, który w latach 2006-2014 w short tracku zdobył 6 złotych i 2 brązowe medale.